Kilo vermek bir çok kişi için oldukça zor olsada belirli yağ yakan yiyecekler tercih edilerek bu süreç hızlandırılabilir. Reader's Digest dergisinde yer alan habere göre belli besinler, yağ yakmaya daha hızlı yardımcı oluyor. Bu yazımızda bu 10 yiyecekten bahsedeceğiz. Ama unutulmamalıdır ki bu besinlerin yanı sıra yapılan her egzersiz, sizi istediğiniz ölçülere daha hızlı götürecektir.


SÜT ÜRÜNLERİ
Kalsiyum kaynağı olan süt ürünleri yağ yakıcı besinlerin başında geliyor. Tabiki sütün tam yağsız mümkünse az yağlı olması gerekir. Günde 2 bardak tüketilmesi yağ yakımına yardımcı olacaktır.

KETEN TOHUMU
Uzmanlar, oldukça fazla faydası bulunan ve hastalıklarına engel olan keten tohumunun günde en az bir yemek kaşığı tüketilmesi gerektiğinin söylüyor.  Çoğu kişinin bildiği gibi yağ yakıcı özelliği olan keten tohumu ile zayıflamak mümkün. Her gün kahvaltılık , yoğurdunuza ya da salata sosunuza bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyebilirsiniz.


SİRKE
Sirke sindirimi hızlandırır, yağlı-mukus kalıntıları parçalar. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sirkenin vücutta yağ birikimini önlediğini ortaya koyuyor. Günde 2 yemek kaşığı ve üzeri tüketimlerde sindirim sisteminde ve tansiyonda problemlere yol açabileceğinden günde 1 yemek kaşığı idealdir.

YULAF-ARPA
Lifli bir yiyecek olması sebebi ile yağ yakımını hızlandırır. Beyaz pirinç yerine tercih edilebilir. Yemeklerde sık sık kullanabilirsiniz.

YEŞİL ÇAY
Yeşil çay bir günde 70 kaloriye kadar yağ yakabilir. İçerdiği katesin metabolizmayı ve karaciğerin yaktığı yağ oranını hızlandır. Günde 5 bardağa kadar içmek idealdir. 

BAL
Şeker yerine bal tercih edilmesi yağ yakımını oldukça hızlandıracaktır. Bal içeriğindeki maddelerle kan şekerini kontrol eder.

YUMURTA
Her sabah yenilen bir adet yumurta midenizi tok tutar. Yumurtanın içerdiği protein kas kütlenizi sabit tutar ve kas yerine yağ yakmanıza yardımcı olur.

KAKAO
Antioksidan içeren kakao vucudda tokluk hissi uyandırıyor. Bu da vucutta az az yağ olmasını sağlıyor. Sadece günde bir bardak sıcak su ile karıştırılarak tok karnına tüketilirse kalori tüketimini yüzde otuz artırmaktadır.
LİFLİ GIDALAR
Diyetlerle ilgileniyorsanız lifli gıdaların sihirli bir sözcük gibi telaffuz edildiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Lifli gıdalar vucutta yağın tutulmasını engeller. Bu yüzden domates, marul, ıspanak gibi sebzeler tokluk hissi yaratır, sık sık tüketilebilir.

PROTEİN
İnsan vucudu yüksek proteinli besinleri sindirmek, ve kullanmak için daha fazla çaba harcar. Bu da daha fazla kalori harcanmasına neden olur. Ayrıca proteinli besinler mideniyi terk etmek için daha uzun zamana ihtiyaç duyarlar, böylece daha uzun süre tokluk hissi uyandırırlar.

4 yorum